Prečo používať decentralizované uložisko?

Prečo používať decentralizované uložisko?

Dobrý deň, na začiatok by som vás chcel poprosiť aby ste venovali zopár sekúnd tomuto krátkemu videu, v ktorom uvidíte čo znamená decentralizované ukladanie dát.

Čo si mám predstaviť pod pojmom (de)centralizácia dát?

Ako príklad uvediem Dropbox, svoje dáta máte v jednej firme (Centralizované uložisko) kde ste súhlasili s tým že v prípade krízových situáci môžu byť na základe zákonnej povinnosti poskytnuté ďalej. Čím viac ľudí má prístup k vaším dátam, tým sa zväčšuje i riziko ich úniku a odhalenia.

Už po tejto vete teda viete že prístup k vaším centralizovaným dátam má:

 • Väčšina zamestnancov Dropboxu
 • Hackery ( áno, white-hat hackery pracujú ako bezpečnostná zložka )
 • Vládne inštitúcie na vyžiadanie ( Polícia, Finančný úrad, … )

V rámci decentralizovanej siete sa váš súbor rozloží medzi účastníkov node-u ( pre väčšinu ľudí známe skôr ako “Cloud minery” ) do viacerých malých súborov ktoré sú zašifrované vaším kľúčom. Na základe tohto kľúča k týmto dátam viete pristúpiť tak aby sa zhmotnili a prípadne ich využívať.  Tieto dáta obsahujú medzi účastníkmi viacero záloh rak aby nemohlo dojsť k ich strate v dôsledku poškodenia node-u alebo odpojenia zo siete. Riešenie ktoré aktuálne využívame je naprogramované na blockchainovú sieť Etherea (ETH) a to za pomocit ERC-20 tokenov. V dobe písania tohoto článku bolo vygenerovaných 74,127 prístupových adries.

decentralised-network
decentralised-network

Prečo by ste mali používať decentralizované uložisko dát

 1.  Bezpečnosť
 2.  Súkromie
 3.  Kontrola nad vlastnými datami
 4.  Cena

Bezpečnosť – Centralizované uložiská obsahuju množstvo dát na jednom mieste ktoré lákaju samozrejme pozornosť hackerov

Súkromie – Centralizované uložiská po vás vyžadujú mnoštvo informácií ktoré sa následne overujú skrz KYC nakolko dochádza k platobnému styku vo FIAT mene. V rámci decentralizovanej siete pracujete i so šifrovaním ktorého kľúč viete iba vy, takže žiadný iný človek alebo firma nemá prístup k týmto dátam.

Kontrola nad vlastnými datami – iba vy rozhodujete komu dáte prístup a kedy sa dáta zhmotnia do jedného súboru a kedy sú uschované v rámci decentralizovanej blockchain siete v ktorej kolujú desiatky až stovky malých zašifrovaných častí vaších dát

Cena – V porovnaní s benefitmi ktoré nám decentralizované uložisko ponúka je zaujimavá taktiež konkurenčne schopná cena za využívanie týchto služieb oproti centralizovaným platformám ako Dropbox, Google Drive či Amazon AWS.

Prečo sa nebáť?

 • Vo všetkých miestnostiach poskytujem osobný support a odpisujem do pár minút, maximálne hodín
 • Pokiaľ vám nieje niečo jasné je možné dohodnúť si videohovor, nastavujeme takto i decentralizované riešenia
 • Záznamy videohovorov sú plne k dispozícii ako i súpis dôležitých odkazov priamo na členskej stránke

Prečo rozhodnutie neodkladať?

 • Skupina je aktuálne limitovaná na 50 platených registrácií, aktuálne je v skupine cez 30 členov po 7 dňoch od spustenia. Mojím cielom nieje kvantita a zárobok (nakoľko pri venovaní času týmto veciam sa pohybuje vo vyšších číslach ako za členstvo) ale pomoc ľuďom v rámci situácie s COVID19

Referencie